Proč se plíseň tvoří a jak škodí
Plísni, což je vlastně mikroskopická houba, se dobře daří na vlhkém zdivu nebo omítce. Plíseň není vzhledná a zároveň škodí zdraví člověka. Spóry, které se z těchto hub uvolňují způsobují astma a alergie.
Vlhkost se do stěn dostává dvěma způsoby.
Ze vzduchu. Kdy se vodní pára se sráží na površích stěn, které jsou chladnější než teplota rosného bodu hlavně v zimních měsících, ale může to být i v létě, kdy se vlhký a teplý venkovní vzduch dostane do místnosti a sráží se na chladných, třeba kamenných zdech. Nejchladnějšími body místností bývají rohy nebo stěny za skříněmi.
Zvenčí. Nejčastější venkovní zdroj je zemní vlhkost – která vzlíná od základů – nebo zatékání. Tento byt není v přímém kontaktu se zeminou, ale k zatékání může docházet přes stříšku nad vjezdem do garáží, například od tajícího sněhu.
Jak plíseň v bytě omezit
Je třeba zvýšit teplotu povrchů na problematických místech, snížit vlhkost vzduchua zároveň odstranit plíseň, která teď už v bytě je.
Jako pomůcku doporučuji koupit vlhkoměr, který vám pomůže sledovat vzdušnou vlhkost v místnostech. Běžná relativní vlhkost v bytě je kolem 50%. Vzduch, který má vlhkost pod 35% je příliš suchý, přes 65% příliš vlhký. Pokud už v bytě plísně máte, může pro Vás být i 60% vlhkost příliš vysoká.